Betegtájékoztató a cukorbetegségről

Hazánkban jelenleg kb 500 ezer ember esetében diagnosztizálták ezt a betegséget, és kb.  ugyanennyi a nem diagnosztizált esetek száma. Ezekből a számokból is láthatjuk, hogy egy igazi népbetegségről van szó. A betegség által okozott szövődmények mind az egyén, mind a társadalom szintjén jelentős megterheléseket okoznak.

A cukorbetegségnek 2 fő típusát különböztetünk meg. Az I, ill. a II. típust

Az I típus:

• gyermek ill. fiatal felnőtt korban kezdődik
  • oka, a hasnyálmirigy inzulint termelő sejtjeinek elusztulása
  • inzulin hiányában a sejtek fehérjéből is glükózt gyártanak , annak ellenére, hogy a vércukorszint magas.
  • fokozott zsírégetés miatt ketontestek keletkeznek, ezek a vizelet szagát is megváltoztatják
  • a vizeletben megjelenő cukor megnövelve a  vizelet mennyiségét kiszáradást okozhat.
  • a cukorbetegek kb 10 %-a tartozi ebbe a csoportba

II. típus

•  ebben a típusban a hasnyálmirigy inzulin termelése csökkent, vagy a szervezet inzulinnal szembeni érzékenysége nem megfelelő (inzuli rezisztencia)
  • általában idősebb korban alakul ki. Kialakulására jellemző, hogy lassabban alakul ki, gyakran kevésbe markáns tüneteket okozva.
  • kialakulására hajlamosít az idősebb életkor, családi előzményben cukorbetegség, mozgásszegény életmód, túlsúly és magasvérnyomás
  • a cukorbetegek kb 90 %-a ebbe a csoportba tartozik.

Milyen tünetek esetén kell cukorbetegségre gondolni:

• kifejezett szomjúságérzet
  • gyakori szájszáradás
  • fogyás
  • fáradékonyság
  • látásromlás
  • gyakori és nagy mennyiségű vizeletürítés
  • nehezen gyógyuló sebek
  • kéz és lábzsibbadás
  • sexuális problémák

Kezelésében az I típus esetén az inzulinkezelés a megoldás. míg a II típus esetében tekintettel annak progresszíven romló jellegére kezdetben diéta+ mozgás. később a szájon át szedhető tabletta  +diéta és mozgás, míg az esetek egy részében inzulinkezelés is szükséges lehet.

A cél mind a két típus esetében azonos:  az egészségesnek megfelelő vércukorszint biztosítása, hiszen csak így lehet megelőzni a súlyos, az életminőséget jelentősen rontó szövődmények kialakulását.

Kezelés módjai:

1. Mozgás

A rendszeresen végzett testmozgás és az aktív életmód segítségével a vércukorszint, a vérnyomás, a vérzsírok csökkenthetők. A cukorbetegség , a szívinfarktus és agyvérzés kialakulásak az esélye csökkenthető.

A mozgás jótékony hatású a keringési rendszerre, általánosan javítja a hangulatot és a jó közérzetet is.

Mindenkinek életkorának, egészségi állapotának megfelelő mozgásformát kell választania. A cél nem az erős intenzitású sportolás, hiszen nem élsportolónak készülünk, hanem a heti rendszeres 4-5 alkalommal végzett testmozgás, ami lehet könnyű futás, séta, gyaloglás, úszás, tánc is.

• Diéta

A cukorbetegség kezelésének egyik legfontosabb eleme az étrend. Az életkorunknak , fizikai aktivitásunknak megfelelő kalóriaszükséglet biztosítása nélkülözhetetlen, de csökkentett só, szénhidrát, ill zsír bevitel szükséges. Rostdús, vitaminokban gazdag gyümölcs és zöldség étrend javasolt.

• Gyógyszeres kezelés

I típusú cukorbetegségnél az azonnal elkezdett inzulin kezelés az egyetlen lehetőség.

II típus esetében a diéta és mozgás az elsőként javasolt, és amennyiben ez nem elégséges, akkor szükséges szájon át szedhető tabletták alkalmazása. Ezek a tabletták fokozzák a hasnyálmirigy inzulin termelését, segítik a meglévő inzulin hatását, lassítják a glükóz felszívódását a bélrendszerből. A különböző hatásmechanizmusú tabletták kombinálása is javasolható, de ha ez sem elégséges, akkor ebben a csoportban is az inzulinkezelés adhat megfelelő segítséget.